Здравословното хранене е мисия, която започва още с раждането на нов живот и се предава от родител на дете. По пътя обаче, често срещаме трудности и попадаме в ситуации, в които е трудно да решим как да постъпим. Например, всеки млад родител трябва да знае, че до 2 годишна възраст бебето е положително настроено към почти всяка храна, което го прави важно време за предлагане на разнообразие. След това детето става придирчиво към храната. В повечето случаи, избирателното хранене на тази възраст е нормално, защото растежът се забавя и идва ред на познавателните умения.
Подбрахме ситуации от ежедневното хранене, под формата на 10 най-често допускани грешки, които родителите правят на всеки етап от детското развитие (включително и когато станат възрастни!).
Бебе и Малко прохождащо детe
1) Дават пюрирана храната твърде дълго време: Бебетата преживяват голяма градация, когато става дума за ядене през първите 2 години. Около 8-я месец, повечето са на етап от развитието си, в който могат сами да вземат малки парчета храна и да се хранят сами. Родителите често продължават с пюрираната храна твърде дълго, защото или не знаят това, или им харесва контрола, който имат с лъжицата (и не обичат мръсотия!). Самостоятелното хранене подпомага детето в умението само да регулира количеството храна и същевременно увеличава разнообразието от храни в менюто му. Така че, дайте възможност на децата да се хранят сами от рано и им позволете да се учат със свое собствено темпо.
2) Не слагат бебетата на семейната маса: Бебетата се учат да се хранят като гледат другите. И се пак не е рядкост бебето да се храни отделно от всички останали. Това често означава, че на малките се дава една и съща храна, вместо да имат разнообразие. Важно е за родителите да знаят, че на възраст между 6 месеца и 2 години, децата са най-отворени към нови храни. Поднасяйте им правилните храни, които искате да ядат и като порастнат – нарязани зеленчуци и/или салати, подходящи за възрастта им готвени ястия, омлети и други. И яжте заедно, колкото се може по-често.
Прохождащо дете и предучилищна възраст (2-5 години)
3) Постоянно пълни коремчетата: Когато бебето се превърне в малко дете нещата се променят бързо – езикът се обогатява, растежът се забавя и детето става по-податливо към храни от заобикалящата го среда. Родителите често правят грешка да дадат сок, мляко и храни за хрупане (солети, бисквити, корички хляб), когато детето поиска. Те запълват малкото коремче (с размер на юмрук) и в последствие детето не иска да яде на основното хранене. За да избегнете тази грешка, хранете ги по едно и също време, на определено място (3 основни хранения и 2-3 междинни хранения) на всеки 2-3 часа. Ограничавайте млякото и избягвайте даването на плодови сокове. Нека водата да е основната течност, която децата получават.
4) Губят контрол над претенциозното дете: В ранното детство, децата стават скептични към нови храни и към такива, които преди са харесвали (особено към зеленчуци). Повечето родители не разбират, че придирчивостта към храната е нормална част от развитието им. За да ги насърчат да хапват, често започват да подкупват децата с десерти. Изискват от тях да изяждат определено количество. Предлагат и осигуряват само храни, които знаят че детето би яло. Всички тези неща определят придирчивото хранене като лошо и влияещо негативно върху самостоятелния избор на детето. Препоръчваме, ако изпаднете в подобна ситуация, да прилагате правилото „Разпределяне на отговорността“ на Елън Сатър. Където родителите решават Какво, Кога и Къде, а детето решава Дали и Колко да яде. С него се избягва битката и храненето остава приятно за всички, в същото време кара децата да се чувстват по самостоятелни в избора си.
Училищна възраст (6-12 години)
5) Забраняват вредни храни: Детето ви ще види всякакви „лоши храни“ като влезе в света на училището и различните общности. Когато децата нямат достъп до лакомства или неща без хранителна стойност, може да искат да опитат от всичко, когато излязат от обсега на родителите си. Умереното предлагане на сладкиши у дома например, помага на детето да разбере къде е равновесието като излезе в реалния свят. Не слагайте лимит на храните, а ги хапвайте при специални случаи или ги предлагайте по начин, който ще осигури умереното им ядене. Вижте как да приготвите вкусни и полезни сурови шоколадови бонбони.
6) Без граници в кухнята: Ако кухнята е отворена денонощно, детето ви няма да разбре, че се яде в определени часове и с интервали между храненията. То може да похапва, да преяжда и да загуби чувството си за ситост. Сложете граница между храненията и малките закуски с фрази, като „Кухнята е затворена до вечеря. Ще отвори в 18 часа.“ например. Уверете се, че ястията и междинните закуски са хранителни и засищащи!
ТиЙнейджъри (13-18 години)
7) Твърде рано спират да контролират храненето: Един от отличителните белези на юношеството е нарастващата независимост. Това може да се случи и с храненето. Понякога родителите изоставят отговорността за храненето, за да им дадат тази нова свобода. За съжаление тийнейджърите пропускат да изберат здравословното и баланса в тази ситуация. Не спирайте да се грижите за храната на вашия тийнейджър, докато не напусне родния дом официално – той има да учи много за храненето, докато пораства.
8) Избягват разговори на трудни теми: Теми като проблемно хранене – повече или по-малко, или грешен вид храна, могат да бъдат трудни за родителите. Работата е там, че при тийнейджърите проблемното хранене често е свързвано с грешни решения, като диети, постене, или избягване на важни групи храни, които пък могат да доведат до различни хранителни разстройства. Не се притеснявайте да говорите с вашия тийнейджър за вашите опасения. Може да започнете разговора със „Забелязвам, че си гладен често. Мога ли да ти помогна с това?“. Или „Виждам, че не ти харесват килограмите ти – как мога да ти помогна?“. Подобен разговор едва ли ще мине леко и безпроблемно, но не подминавайте темата с лека ръка. Тийнейджърът може да не иска да говори с вас по темата в началото, но с любов и разбиране и многократни опити, ще се съгласи.
Родители
9) Не се грижат за себе си: Обикновено родителите са толкова съсредоточени върху дейностите и здравословните нужди на децата си, че често забравят за себе си. Проучвания показват, че родителите играят главна роля като модел за подражание за техните деца. Дори когато се опитват да скрият, че са на диета или се хранят небалансирано, или не харесват тялото си, децата улавят тези неща, защото имат силно развита интуиция и се учат чрез наблюдение. Така че бъдете модел на поведение, който искате да видите и у децата си.
10) Не планират менюто: Когато родителите пропуснат да планират седмичното меню, това създава напрежение при приготвяне на вечерята. Заедно с това намалява и разнообразието на храната. Опитайте се да планирате менюто през уикенда, съобразявайки се със седмичния график и преценете какво е най-подходящо за конкретния ден. Ако имате късна тренировка в един от дните, сгответе нещо в уреда за бавно готвене, така че храната да е готова като се приберете. Или отделете време няколко часа през уикенда, за да сготвите повече храна. Замразете я, за да сте готови за бързи делнични вечери или съхранявайте в рамките на 2-3 дни в хладилник. Ключът е в това да опитвате, докато откриете начин, който е удобен за вас и вашето семейство.
Източник: 100daysofrealfood.com