Интервю с проф. д-р Стефка Петрова, водещ специалист по Хранене и диететика от Националния център по обществено здраве и анализи.
Проф. Петрова, ние Ви подкрепяме Във Вашата позиция, че лишаването на децата от вода и храна в продължение на 24-48 часа с цел „очистване“ създава сериозни рискове за здравето им.За да стане по-ясно на родителите, моля обяснете какво се случва в организма на детето, ако за такъв период от време не му се дава храна?
При децата метаболизмът е много по-бърз от този при възрастните. Това е причина техните енергийни запаси по-бързо да се изчерпват, те по-бързо да огладняват и затова при децата се препоръчва по-често хранене – 4-5 пъти дневно, колкото са по-малки, толкова по-често.При децата запасите на въглехидратите в организма под формата на гликоген в черния дроб и мускулите са по-малки от тези на възрастните. При лиспа на храна, за удовлетворяване на енергийните потребности, първо започва да се разгражда гликогенът. Запасите от гликоген при децата бързо свършват и нивото на кръвната захар намалява, може да се стигне до хипогликемия, което е свързано с отпадналост, виене на свят. Нарушават се функциите на мозъка, тъй като енергиен източник на мозъчните клетки е само глюкозата. Това се изразява с намаляване на концентрацията, вниманието и запаметяването, което означава, че обучението на детето страда сериозно.
След бързото разграждане на малките запаси от гликоген, като източник на енергия, започват да се разграждат мазнините. Болшинството от токсичните вещества са мастно разтворими и при усилено разграждане на мазнините в мастните депа голямо количество от тях нахлуват в кръвния поток, което може да доведе до токсично въздействие върху организма. Ако детето получава достатъчно вода в периода на гладуване, то ще изхвърля с урината попадналите в кръвта токсични отпадъци, но това натоварва, както черния дроб, който е основният детоксикиращ орган, така и бъбреците. Тъй като тези органи нямат този капацитет като при възрастните, токсичните вещества ще се обезвреждат и отделят по-бавно и токсичните ефекти ще бъдат по-продължителни.
Пълен глад 1-2 дни седмично води до значително намаляване на приема на енергия при децата, което се отразява върху теглото, включително и върху мускулната им маса. При децата, които бързо растат, това се отразява върху развитието им.Гладуване за 1-2 непоследоватени дни седмично с прием на достатъчно вода се прилага в съвременната диетология при възрастни лица за намаляване на теглото. То се нарича „интермитентно гладуване“ и е с доказан ефект за отслабване. Интермитентното гладуване обаче се препоръчва в 2 непоследователни дни от седмицата, за да се избегне неблагоприятното разграждане на белтъци. Освен това, в тези дни най-често се практикува не пълно лишаване от храна, а много нисък енергиен прием (500-600 ккал дневно). И разбира се, не се прилага при деца, при бременни и кърмещи жени и други рискови групи.
Лишаването на децата от вода за 24-48 часа крие много сериозни рискове за здравето, а при някои деца и за живота им. Лишаването от вода за такъв период от време непременно води до дехиратация (обезводняване), което в зависимост от възрастта на детето и изходното му състояние може да започне съвсем бързо – още 3-4 часа от спирането на водния прием и да предизвика различни по тежест неблагоприятни ефекти. За да функционират, всички клетки, всички органи се нуждаят от вода. Значителна част от състава на организма е вода – при възрастните това са около 55%, при децата е значително повече (65-70%), а при кърмачетата 75%. Мозъкът е с особено високо съдържание на вода (80%) и дехидратацията повлиява много бързо мозъчните функции- намалява вниманието, концентрацията и запаметяването, настъпва сънливост и летаргия.
Водата има ключова роля в поддържане на постоянна температура на тялото, което е много важно за правилното функциониране на органите, особено за мозъка. Температурата на тялото се увеличава, ако не се отделя достатъчно топлина чрез изпотяване през кожата, което е значително намалено при дехидратация. Децата са особено чувствителни по отношение на нарушения в терморегулацията при дехидратация. Тя бързо води до увеличаване на температурата в мозъчната кора, което е свързано с нарушаване на мозъчната функция.При липса на вода, кръвният обем намалява и кръвта се сгъстява, кръвното налягане пада.
Доказано е, че умерената дехидратация при децата при загуба на 2% от водното съдържимо на тялото води до намаляване с 20% на умствения и физически капацитет. При загуба на 3% от телесната вода при децата може да предизвика топлинен удар, ниско кръвно налягане, сърцебиене и треска. Дехидратацията нарушава електролитния баланс на кръвта, калият намалява, натрият се увеличава, това може да предизвика сърдечни аритмии, а при тежки случаи фатални инциденти.Когато започнат да се разграждат мазнините, в кръвта постъпват токсични вещества, но те не могат да бъдат изчистени от кръвта, тъй като няма достатъчно течности, за да бъдат изхвърлени с урината и това създава условия за тяхниото токсично действие в организма, което може да предизвика различни симптоми, включително втрисане, гадене, повръщане.