Във връзка с готвените промени на Наредба №37 за здравословно хранене на учениците фондация „За храната“ подготви и внесе до Министерство на здравеопазването следните предложения маркирани потъмнени (bold):
14 март 2025 г., град София
Относно: Проект на Наредба за здравословно хранене на учениците
Уважаеми, дами и господа,
Във връзка с публикувания Проект на Наредба за здравословно хранене на учениците („Проекта“) в портала за обществени консултации на Министерски съвет, с настоящото фондация „За Храната“, ЕИК: 177178582, („Фондация „За храната“ или „Фондацията“), със съдействието и подкрепата на Асоциация Цьолиакия България – Живот без глутен, ЕИК: 205098502, („Асоциация Цьолиакия“ или „Асоциацията“) изразяваме своето становище и предложения за промени в Проекта в определения за това срок.
Фондацията е организация с нестопанска цел, която от години се бори за популяризиране, обогатяване на познанията и изграждане на обществено разбиране и насърчаване на пълноценно, природосъобразно, здравословно и устойчиво хранене на всички нива и най-вече на децата. В тази връзка, ние си сътрудничим с редица експерти в областта на здравословното хранене, провеждали сме множество семинари, конференции, изследвания и анализи в областта на здравословното хранене. Редица общини са се допитвали до нас и са търсили съдействието ни по различни проекти, свързани с храненето в училищата. В тази връзка считаме, че имаме нужната компетентност да изразим адекватно мнение по Проекта.
Асоциация Цьолиакия преследва същите цели, като от своя страна, се занимава по-конкретно с проблемите на хората с цьолиакия, дерматит xерпетиформис и всички засегнати от глутена, най-вече децата. Aсоциацията поддържа контакти с водещи медицински специалисти и диетолози в страната за да подобри качеството на живот на засегнатите с цел безглутеновото хранене да не е пречка в България и всеки потърпевш от него да живее нормален живот. Следва да отчетем факта, че все повече деца страдат от различни състояния, алергии и непоносимости, поради които трябва да спазват определена диета и държавата трябва да осигури възможност на тези деца да се хранят според нуждите си и медицинското им състояние.
Моля приемете нашите предложения по-долу, добавени в подчертан вариант към конкретните разпоредби на Проекта, като сме посочили само членовете, по които считаме, че е нужно изменение/допълнение. Добавили сме и ново приложение, касаещо децата, които следва да спазват определени диети поради медицински причини.
Предложения за изменения и допълнения
Чл. 2. (1) Здравословното хранене на учениците се постига чрез:
1. прием на пълноценна и разнообразна храна;
2. достатъчен прием на сурови зеленчуци и плодове;
3. достатъчен прием на мляко, млечни продукти и други богати на белтък храни;
4. увеличаване консумацията на цели пълнозърнести храни и ограничаване на приема на тестени и макаронени храни;
5. въвеждане на ден без месо в седмичното меню;
6. ограничаване приема на мазнини, захар и сол;
7. прием на достатъчно течности.
Създаване на нов член Чл. 6а. (1) Детските и учебни заведения, в които се обучават (или отглеждат) деца със здравословни проблеми, нуждаещи се от диетично хранене за специални медицински цели осигуряват възможност за диетично хранене съгласно поставената медицинска диагноза и лекарски указания за хранителния режим.
(2) При наличието на деца, които се нуждаят от диетично хранене в детските учебни заведения се следват изискванията от Приложение №… с което да се гарантира спазването на мерки за безопасност на продуктите и тяхното приготвяне.
(3) В случаите, когато учебното заведение не може да осигури диетично хранене, се прилагат алтернативни мерки, включително:
- Доставка на храна чрез външен специализиран кетъринг.
- Създаване на регионални кухни, осигуряващи диетично хранене за специални медицински цели, обслужващо група учебни заведения.
- Доставка от съществуващи регионални кухни, осигуряващи диетично хранене за специални медицински цели.
Чл. 9. (1) Приемът на зърнени храни и/или картофи се осигурява чрез:
1. ежедневно включване в основно хранене (сутрешна закуска, обяд и вечеря) на поне един представител от групата на цели зърнени храни – елда, просо, царевица, ориз, жито и др.
2. включване само на пълнозърнести видове хляб, макаронени, тестени изделия и други и/или картофи най-малко два пъти седмично в обедното меню;
3. Определяне на максимално допустимо количество тестени и макаронени изделия в менюто.
(2) Предлаганите хлебни, тестени и картофени изделия трябва да са с ниско съдържание на мазнини, сол и/или захар.
Чл. 10. (1) Осигуряването на зеленчуци и плодове се извършва чрез ежедневно включване в менюто на най-малко общо 400g зеленчуци и плодове при целодневно хранене. Ежедневно включване на салата от сезонни зеленчуци към всяко основно ястие в менюто.
(2) Разнообразие на зеленчуци и плодове се осигурява, като в менюто се включват най-малко два вида пресни зеленчуци и най-малко два вида пресни плодове дневно.
Чл. 14. В менюто се включват за консумация пресни яйца клас А с код 0 – биологично отглеждане или 1 – свободно отглеждане съгласно Регламент (ЕО) № 589/2008 на Комисията от 23.06.2008 г. за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца (ОВ, L 163, 24.06.2008 г.). Не се допуска използването на яйца от подово отглеждане или клетъчно отглеждане.
Чл. 15. (1) Бобови храни (боб, леща, нахут, сух грах и други) се включват в менюто не по-малко от четири пъти седмично при целодневно хранене и най-малко два пъти при обедно хранене. Разнообразието се осигурява като в менюто се включват всички храни от бобовата група: леща, нахут, боб, грах, зелен фасул, боб мунг и др.
(2) Ядки и семена се предлагат като компонент на салати, ястия и десерти.
Чл. 17. (1) Консумацията на мазнини трябва да бъде в границите от 25 до 35% от енергийната стойност на храната.
(2) Ограничаване консумацията на мазнини се осъществява чрез:
1. спазване на изискванията, посочени в чл. 9, ал. 2, чл. 10, ал. 3, т. 4, чл. 11, ал. 2, т. 1 и чл. 12, ал. 1, т. 2 – 5 и ал. 2;
2. влагането на мазнини едва в края на приготвяне на ястията (температура на ястията под 40°C) и ограничаване на тяхното количество.
3. прилагане на кулинарни технологии, ограничаващи вноса на мазнини – варене, варене на пара, задушаване и печене;
4. не допускане предлагането на храни, съдържащи хидрогенирани (напълно и/или частично) мазнини;
5. забраняване на предлагане на пържени храни. (съответно отпадане на Приложение № 4 към чл. 17, ал. 2, т. 5 Изисквания към предлаганите пържени храни)
Чл. 21. В бюфетите и в автоматите за закуски и напитки не се предлагат:
1. пържени картофени и пържени зърнени изделия;
2. екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина;
3. пържени ядки;
4. пържени тестени изделия;
5. захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад;
6. сладкарски продукти с високо съдържание на мазнини и захар;
7. продукти с високо съдържание на сол;
8. сухи супи и сухи бульони.
Чл. 23. Бюфетите предлагат задължителен минимален асортимент от храни и напитки, който включва следните групи:
1. сандвичи;
2. пълнозърнести тестени закуски;
3. млека – кисело мляко, прясно мляко, айрян, млечни и млечно-кисели напитки;
4. пресни плодове и зеленчуци според сезона;
5. храни отговарящи на изискванията за хранене на деца със специфични диетологични нужди: без глутен, без лактоза, с нисък гликемичен индекс.
6. натурални плодови и зеленчукови сокове;
7. бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води.
Чл. 24. (1) В училищните бюфети, ежедневно се предлага най-малко по един асортимент от четирите групи сандвичи:
1. първа група – с млечен компонент;
2. втора група – с нетлъсти меса и месни продукти, риби, яйца;
3. трета група – със зеленчуци, които могат да са пресни, варени, печени, задушени, консервирани.
4. четвърта група – за деца със специфични диетологични нужди: без глутен, без лактоза, с нисък гликемичен индекс.
(2) Продуктите от различните групи по ал. 1 могат да се комбинират.
(3) В сандвичите от първа и втора група по ал. 1 се включва компонент от пресни зеленчуци.
(4) Хлябът или питката на сандвичите са пълнозърнести най-малко в един от предлаганите асортименти от всяка група.
Добавяне на ново Приложение:
Приложение № …: Изисквания за диетично хранене за специални медицински нужди
- Специализираното хранене се осигурява на база медицинска диагноза и предписания от лекар, клиничен диетолог или друг специалист в областта..
- Менютата се разработват съгласно наредбата, като се отчитат специализираните медицински нужди на диетично хранене.
- Диетичното хранене за специални медицински нужди следва стриктни правила за контрол на съставките, приготвяне, съхранение и сервиране.
2. Видове диети и специфични изисквания
2.1. Безглутенова диета при Цьолиакия (Глутенова ентеропатия) и глутенова непоносимост
- Всички продукти, използвани за приготвянето на безглутенови храни, трябва да бъдат придружени със сертификат „БЕЗ ГЛУТЕН“, удостоверяващ съдържание под 20 ppm глутен, съгласно Регламент (ЕО) № 41/2009 на Комисията, и да са произведени в среда без риск от замърсяване.
- Продуктите, които по природа не съдържат глутен, трябва да бъдат гарантирано без следи от глутен при производството им.
- Ястията се приготвят в отделни съдове, с отделно предназначени продукти за термична обработка, като олио, вода и други. Използват се отделни прибори и се готвят разделени по време и/или място от конвенционалната храна, за да се предотврати рискът от кръстосано замърсяване. Всички безглутенови продукти се съхраняват на отделно обособено място, напълно изолирано от продукти, съдържащи глутен.
- В училищните столове се предлага безглутеново меню, съответстващо с наредбата за здравословно хранене в учебните заведения.
- В училищните бюфети и вендинг машини се предлагат поне три сертифицирани безглутенови солени и три сладки продукта.
2.2. Диета при лактозна непоносимост
- В училищните столове се предлага меню без лактоза, съответстващо с наредбата.
- В училищните бюфети и вендинг машини се предлагат поне три безлактозни солни и три сладки продукта.
2.3. Диетично хранене при метаболитни нарушения вкл. инсулинозависим захарен диабет
- Менюто е съставено от прецизно измерени количества въглехидрати, мазнини, белтъчини и калории, според рецептурник.
- Персоналът дава информация за съдържанието на менюто във формата на калорийна и хранителна стойност (енергия, въглехидрати, протеини, мазнини) на детето при всяко хранене.
- В училищните столове се предлага цялостно меню, съответстващо наредбата и съобразено с диетичните нужди.
- В бюфетите и вендинг машините се предлагат поне три нискогликемични или нисковъглехидратни солени и три сладки продукта.
2.4. Диетично хранене при алергии
- При наличие на ученици с хранителни алергии, включително към някой от 14-те основни алергена според Регламент (ЕС) № 1169/2011 и Регламент (ЕС) № 828/2014, се прилагат стриктни мерки за елиминиране на алергена от храната и нейното приготвяне.
- Храната за ученици с алергии трябва да бъде подготвяна, съхранявана и сервирана в среда, свободна от съответните алергени, с предотвратяване на всякакво кръстосано замърсяване, в съответствие с точка 2.1. по-горе.
- В училищните столове се предлага цялостно меню, според наредбата и съобразено с конкретната алергия.
- В бюфетите и вендинг машините се предлага поне един солен и един сладък продукт без наличието на алергена.
3. Помещение и персонал
- Учебните заведения респективно кетъринг компаниите обслужващи учебни заведения са задължени да осигурят обучение на персонала и да осигурят обособено място за приготвяне на храна, съобразено с изискванията за диетично хранене при специални медицински нужди.
- В случаите, когато осигуряването на отделна кухня и оборудване е невъзможно, учебното заведение следва да прилага разпоредбите на чл. 6а, ал. 3 от наредбата, като използва алтернативни механизми за предоставяне на специализирано хранене.
4. Специални случаи или комбинирани заболявания
- При наличие на ученици с комбинация от заболявания или други допълнителни усложнения, изискващи диетично хранене, се изготвя индивидуален хранителен режим, съобразен с разпоредбите на наредбата, специфичните нужди на ученика и медицинските указания.
край на предложенията
В обобщение, ще подчертаем изключителната ни загриженост за здравето на децата ни и все по-належащата нужда от адекватна правна рамка, която да спомогне за ограничаване на затлъстяването и развитието на алергии в детска възраст и превенция на хроничните заболявания на децата.
Благодарим предварително за отделеното време и се надяваме да приемете предложенията ни.
От името на Фондация „За храната“
___________

От името на Асоциация Цьолиакия България – Живот без глутен
___________
