В предишна статия ви представихме общата правна регулация, свързана с храненето на децата в детските градини и училища. Когато става въпрос за здравословно хранене, няма как да не обърнем внимание и на въпроса за хранителните алергии. За съжаление все повече деца страдат от определен вид хранителна непоносимост или алергия. В тези случаи е изключително важно детето да приема правилната храна, съобразена с конкретните му нужди. Правната регулация при алергии в храненето е доста обща.
специални менюта в детските градини
Проблемът с храненето на деца със специални хранителни потребности е засегнат много бегло в законодателството. Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения („Наредба № 6“) е основният нормативен акт, регулиращ храненето в детските градини. Там се посочва, че единственото задължение към детските градини е менюто в детски заведения, в които се отглеждат деца със здравословни проблеми, нуждаещи се от диетично хранене, да се съобразява с изискванията за диетично хранене в зависимост от съответното заболяване.
По-конкретно това задължение е разписано в Наредба № 3 от 5.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини („Наредба № 3“). Според чл. 11, ал. 4 от Наредба № 3, детската градина следва да осигури диетична храна на всяко дете, за което е представен документ от педиатър относно необходимостта от диетично хранене. Когато диетичната храна не може да бъде приготвена в детската градина, същата се доставя от специализирана кухня майка. Всеки родител има право да поиска от съответната детска градина да осигури подходящо меню на детето му, след представяне на медицински документ. Детското заведение не може да откаже внасянето на храна от вкъщи, след като родителят е представил документ от лекаря на детето за необходимостта от специално хранене.
Директорът е длъжен да се съобрази
Получихме информация за конкретен случай, в който директорът на детската градина отказва да съдейства на родителите да внасят храна от вкъщи, въпреки че детето има здравословни проблеми с храносмилателната система. В този случай представянето на документ от лекар би следвало да е достатъчно. Ако въпреки това директорът отказва да се съобрази с предписанията на лекаря, следва да му се търси отговорност. Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование директорите на детски заведения си имат съответните законови права и задължения и следва да отговарят за тяхното изпълнение. Директорите на общинските детски градини по-конкретно сключват трудов договор с кмета на съответната община. Сигнал за неизпълнение на задълженията на директор на общинска детска градина може да подадете към съответната община, както и към Националния инспекторат по образованието тук.
има ли специални менюта за алергични деца в училищата?
В училищата, обаче положението е по-различно. В Наредба № 37 от 21.07.2009 г. за здравословно хранене на учениците („Наредба № 37“) е предвидено, че менюто се съобразява с изискванията за диетично хранене в зависимост от заболяванията на децата само в специалните училища. Следователно, за стандартните училища не е предвидено да има специално меню за алергични деца или деца с хранителна непоносимост.
възможност за специално меню в столична община
Все пак в Наредба за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси, приета от Столичния общински съвет, е предвидена възможността да се сключи допълнително споразумение с наемателя на столовото помещение. Там могат да се договорят изисквания за училищното хранене на деца и ученици със специални хранителни потребности, нуждаещи се от специален диетичен режим на хранене. Това обаче не е задължително законово изискване към наемателя, а зависи от директора на училището и училищното настоятелство. Образец на договор за организиране на ученическо столово хранене и бюфет е приложен като Приложение № 4 към Наредбата тук .
За другите общини липсва правна регулация при алергии и тази възможност не е изрично предвидена. Въпреки всичко не е невъзможно в конкурсната документация да се заложи като изискване за наемателя предоставянето на специално диетично меню. Това е въпрос, който всяко училище следва да реши само. Затова и участието на родителите е важно. За ролята на училищното настоятелство в избора на наемател на столовото помещение може да прочетете тук .
- Наредба № 1 от 22 януари 2018 г. за физиологичните норми за хранене на населението
- Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения
- Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения
- Наредба № 37 от 21 юли 2009 г. за здравословно хранене на учениците
- Наредба № 3 от 5.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини
- Наредба № 8 от 4.12.2018 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици
- Закон за предучилищното и училищното образование
- Наредба за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси (за Столична община)