Автор: Рая Манева
Изискванията към обектите за търговия на дребно или бюфетите (т. нар. лавки) на територията на училищата и на детските заведения се съдържат в Наредба № 8 от 4.12.2018 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици („Наредба № 8“), както и в Наредба № 37. Двете наредби обаче съдържат изисквания за храните, които се предлагат в лавки, разположени на територията на училищата и детските заведения, например в двора на училището. Съответно за лавка, намираща се на 10 метра от двора на училището, не съществуват ограничения за предлаганите продукти.
кои са забранените продукти
Сред забранените за предлагане в лавките в училищата храни са сладкарските продукти с високо съдържание на мазнина и захар, храните, съдържащи хидрогенирани и частично хидрогенирани растителни мазнини, пържените храни, както и такива, съдържащи ГМО, консерванти, оцветители, ароматизанти и подсладители. Напитки, съдържащи оцветители, овкусители или кофеин също за забранени за продажба на деца. Всички храни трябва да отговарят на редица български и европейски стандарти и да се придружават от документ, удостоверяващ произхода на храната, и документ, удостоверяващ съответствието и безопасността й.
В случай че в училищната лавка се предлагат някои от горните продукти, имате право да подадете сигнал до Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) чрез попълването на формуляр в сайта на БАБХ или на тел. 0700 122 99. Сигнал може да подадете и до съответната регионална здравна инспекция. Пълен списък на РЗИ и контакти може да откриете тук.
Основният проблем остава храната, продавана в лавките извън територията на училищата, за които не са предвидени ограничения. Контролът на тези обекти е на база общи критерии, приложими към всички други обекти за търговия с храни без да се взема предвид близостта на училище. В тази връзка най-добрият сценарий е да се въведат законодателни промени на Наредба № 8 и Наредба № 37. в насока техните ограничения да се прилагат и за обекти за търговия намиращи се на определен периметър от територията на училищата. Докато това пожелание не стане факт, единствено родителите могат да помогнат на децата си чрез изграждането на полезни навици вкъщи. Може да прочетете нашите съвети тук.