Община Варна – добрият пример
Варна е единствената община в България, където на институционално ниво, чрез процедура и стандарти, е осигурено хранене на деца със специфични хранителни нужди в детските кухни, яслите и градините. Благодарение на мултидисциплинарните усилия на екип от педиатри, специалисти по хранене и диететика, технолози в общинските фирми осигуряващи хранененето и представители на РЗИ и Българската агенция по храните, от осем години общинските детски ясли и градини са вече достъпни за децата със специфични хранителни нужди.
За периода от осем години са обхваната около 14 ясли и 47 градини на територията на Община Варна, които се посещават от деца с установени хранителни алергии или непоносимости. Въведени са 4 основни диетични режима:
- Безглутенов
- Безмлечен – изключени са краве мляко, сирене, извара, кашкавал, краве масло и телешко месо
- Безглутенов и безмлечен режим
- Безглутенов, безмлечен и с изключване на други алергени като яйце, риба и цитрусови плодове
Преди да бъде осигурено такова хранене, децата със специфични хранителни нужди на територията на Община Варна, които посещаваха детски ясли и градини, бяха по-малко от 20. Диетично хранене се осигуряваше само в някои детски ясли. В момента такова хранене се осигурява за 180 деца, от които 150, посещаващи детските градини и 30 посещаващи детски ясли на територията на Община Варна.
Варна е и първата община в страната, която въвежда система за грижа за деца с диабет в детсите ясли, градини и училища. Споделянето на опитът с изчисляването на въглехидратите при хранене на такива деца е от изключителна важност за всички ясли и градини в страната.
Съвременния подход в грижата за хората с учреждания и хронични заболявания, налага промяна на средата, така че да отговори на специфичните потребности на всеки човек. И докато за децата с двигателни увреждания, рампата ще направи градината достъпна, то за децата с хранителни нужди, необходимата промяна в средата е именно достъпа до диетично хранене.
Осигуряването на такова хранене прави възможно включването на тези деца в целодневен режим на посещение и дава възможност и за професионална реализация на родителите им.
Какво се случва в другите общини
До момента под натиска на родители такова хранене се организира в градини в София, Бургас, Ямбол и други. Притеснителен е начина по който се случва – в повечето случаи готвачката, директорката и родителите са оставени да се справят сами. Нямат рецептурник, нито адекватни указания и обучение.
Голяма част от тези деца не посещават ясли и градини или идват след закуската и си тръгват след обяда. Разрешението за внасяне на храна също е предизвикателство.
До момента е провеждано обучение по искане на Община Бургас. Обшина Варна е представила опита си и на събитие на Сдружението на общините
Снабдяване с безглутенови продукти
Друго предизвикателство пред персонала на детските и учебни заведения е как да се снабдява с хранителни продукти които не съдържат глутен. В България задължението производителите и търговците да предоставят такава информация не е регламентирано.
В тяхна помощ екип от родители на деца с целиакия и преподаватели от Медицински университет, гр. Варна начело с професор Ружа Панчева съдадоха сайта www.bezgluten.org. На този сайт може да се намери информация за продукти които имат знак че не съдържат глутен или че производителите са деклариали това.
Как може да се реши проблема с достъпа децата със специфични хранителни нужди до детски ясли, градини и училища на децата в цялата страна?
Екипите на общинските фирми във Варна, както и Българското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене имат желание и готовност да предоставят рецептите и цялата документация с която разполагат, както и да участват в изготянето на рецептурник, който да даде въможност тази практика да се разпострани в цялата страна.
Водени са разговори и с националният консултант по хранене и екип на НЦОЗА да бъде изготвен такъв рецептурник. На този етап това остава само обещание от страна на овластените от държавата лица да отговарят за това. Родителски и пациентски организации многократно са алармирали Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката за проблема. Засега усилията ни остават без успех.
Инидивидуални планове
Индивидуален здравен план при цьолиакия
Индивидуален здравен план при анафилаксия
Автор: Ваня Добрева, Председател