Коя съм аз?
Казвам се Ина Ганева. Майка съм на три прекрасни деца – момче на 10 години и две момиченца близначки – на 5 години. Щастлива съм, че съдбата ме дари с тях!
Истински осъзнатият стремеж към здравословно хранене и начин на живот се формира с появата на първото ми дете. Кърменето, захранването, появата на първите зъбки и тяхната профилактика, настинките и вирусите – всичко това са предизвикателства, които са много по-лесно преодолими чрез полезната храна.
Радвам се, че се информирах, търсех, опитвах, понякога грешах, но научените уроци бяха безценни. По-късно дойде детската градина, детските площадки, училище. Появиха се и близначките. Нуждата от адекватна информация и рационални решения за здравословното състояние на децата ми стана още по-голяма. За съжаление, информацията беше твърде оскъдна, а обществените нагласи към здравословното хранене – доста скептични.
Вероятно на много майки като мен се е налагало да се борят с предразсъдъците на околните. Да доказват, че не държат децата си гладни. Да обясняват многократно каква е вредата от захарта, трансмазнините, бялото брашно и т.н. Освен това, децата винаги забелязват лакомствата в магазините; виждат другите деца на детската площадка, които си хапват бисквити, солети и други подобни; харесват привлекателния външен вид на шарените торти. Следват непрекъснати обяснения защо у дома се купуват рядко такива неща, защо искаме да сме поне малко по-различни, с нещо хубаво. Като цяло, мисията е трудна, но не и невъзможна.
Моята история, свързана с фондация „За Храната“
Точно в името на тази мисия, едни всеотдайни майки, желаещи да помогнат на други в тази ежедневна „борба“, създадоха фондация „За храната“. За мен е чест и удоволствие да бъда част от нея! Решението ми да се включа дойде съвсем спонтанно. През пролетта на 2017 г. видях пост във фейсбук, че се търсят координатори и доброволци по градове за провеждане на Ден на революция в храненето в България. Изпратих писмо по електронната поща, че желая да съм координатор за град Русе и така започна всичко.
Нито за миг не съжалявам, че отделям от личното си време, за да бъда доброволец към фондацията. Тук ще цитирам Махатма Ганди: „Бъди промяната, която искаш да видиш в света!“ Това е мотото, което ме води както в работата ми като Монтесори педагог, така и в дейността ми в „За храната“. Няма по-голямо удоволствие от това да виждам, че нещата с детското хранене се променят към по-добро в България, макар и бавно, в резултат на собствения ми труд.
Щастлива съм, че проектът на фондация „За храната“ е един от петте финалисти в конкурса „Промяната 2018/2019“. Проектът включва създаване на дигитален ресурсен център за деца, родители, учители и училища, който да предоставя помощни материали и практически знания по темата хранене. Имаме нужда от вашата подкрепа!
Гласувайте за нас, за да можем заедно да научим децата на България да се хранят здравословно!