По данни на Европейската федерация на асоциациите на пациенти с алергии и заболявания на дихателните пътища (EFA) oт 2019 г. в Европейския съюз около 17 милиона човека страдат от хранителни алергии и непоносимости. 3,5 милиона от тях са на възраст под 25 години. Броят на децата с хранителни алергии и непоносимости в България също расте.
Хората, които не са имали алергичен човек в обкръжението си, не са достатъчно добре информирани. Същевременно липсват и нормативни указания какво е необходимо да правят учителите в ежеднвната си дейност, когато се налага да работят с алергично дете. В тази статия ще откриете полезни насоки за учители, в чиито клас или група има дете с подобен проблем.
Какво е хранителна алергия и хранителна непоносимост и повече за най-често срещаните реакции може да прочетете тук.
Какви са най-често срещаните алергични реакции
- сърбеж, обрив или копривна треска;
- хрема или запушен нос, кихане;
- сърбящи, сълзящи очи;
- кашлица, хрипове, затруднено дишане;
- коремна болка, гадене, повръщане или диария;
- подуване;
- стягане в гърлото и дрезгав глас;
- замаяност, припадък.
Уведомяване за наличие на хранителна алергия или непоносимост
Съгласно действащите разпоредби в България в началото на учебната година в училище или детската градина родителите са задължени да предоставят здравно-профилактична карта на детето, издадена от личния лекар. В случай, че детето има хранителни алергии или непоносимости тази информация е изрично посочена. Личният лекар отбелязва храните, които са изключени от менюто на детето. Медицинското лице (медицинската сестра) в учебното заведение е длъжно да уведоми учителите и персонала, които са в ежедневен контакт с детето към какво е алергично или има непоносимост.
Как да действате при тежка алергична реакция – важна роля на директора
Има алергии, които са с животозастрашаваща реакция и е важно учителят да е подготвен. В началото на учебната година съветваме учителят, съвместно с медицинската сестра и директора на учебното заведение да проведат лична среща с родителя на детето. Освен предоставянето на формалната документация е важно на тази среща да бъдат обсъдени всички възможни ситуации, свързани с конкретна алергична ситуация. Важно е да изискате от родителя да обясни в какво се изразява алергичната реакция, каква превенция да прилагате и да изискате необходимите медикаменти (в случай, че се налага да бъдат ползвани при алергична реакция).
Необходимо е директорът да издаде вътрешно-административен документ (напр. „Заповед“), който инструктира всички служители (педагогически и помощен персонал) за действията, които да предприемат в случай на установена тежка алергична реакция. Целият персонал трябва да бъде информиран къде се съхраняват необходимите медикаменти. Би било добре директорът да организира и обучение на персонала за оказване на първа помощ на дете с алергична реакция.
Отношение към детето с хранителна алергия / непоносимост
Някои родители не желаят информацията, свързана с медицинското състояние или алергия да бъде споделяна с общността в училище или детската градина. Същевеременно не желаят детето да бъде отделяно или третирано по специален и различен начин.
Толерантността към детето с хранителна алергия / непоносимост е изключително важна за неговото психическо развитие затова ролята на учителя е да обсъди този аспект, както с родителите, така и с детето и да уточни по какъв начин би се чувствало най-добре.
Какво да направи учителят
- Изискайте от родителя списък с храни, които предизвикват алергична реакция при детето, както и списък с продукти, в които най-често се срещат като съставки. От етикета на всеки продукт може лесно да се разбере, кои от съставките са алергени. В списъка, те са с удебелен шрифт или са подчертани. Тук е важно да обърнем внимание, че на етикета са отбелязани само общоприетите алергени.
- Уведомете писмено или лично родителите на останалите деца, че в класа / групата има дете с конкретна алергия и да помоли за съдействие. При носене на храна и почерпки в класа / групата да избягват съответните храни от списъка.
- Разговаряйте с останалите деца в групата / класа и им обяснете по достъпен начин за алергията на техния съученик / приятел и как всички биха могли да помогнат.
- На видно място в учебната стая поставете постер с опасните храни за детето . Така всеки може при нужда лесно да си припомни този списък и да се съобрази с него. Шаблон за такъв постер за детска градина може да изтеглите от тук , а за училище от тук и да попълните с нужната информация.