Скъпи приятели,
В тези странни за всички ни времена, в които е трудно да планираш, организираш и почти невъзможно да събираш хора на едно място, бихме искали да ви поканим да вземете участие в едно кулинарно приключение/състезание/конкурс с нас.
Най-сърдечно ви каним на тазгодишната „РЕВОЛЮЦИЯ В ХРАНЕНЕТО“, която ще се проведе в домовете на всеки от вас ☺. Избрали сме уикендът 15-16 май 2021, а предизвикателството ни е да приготвите вкъщи с помощта на вашето дете/деца най-вкусната, здравословна и красива ЗЪРНЕНА ХРАНА.
Включете се в готвенето и ни изпратете рецептата, която приготвите с/за детето/децата си. Направете снимка или видео, за да визуализирате идеята си. Най-хубавите и полезни кулинарни произведения ще получат НАГРАДИ. Рецептата със снимка или видео изпратете тук.
Краен срок за изпращане на рецептите е 30-ти май, а с най-сполучливите рецепти ще направим книжка, която ще предоставим на всички вас.
Мотото тази година: „Зърнена храна за енергия добра“
Ето и малко помощ от нас:
За изненада на децата, а може би и за вас, зърнена закуска НЕ означава шоколадови формички в кутия, които да се накиснат в прясно мляко. Зърнените храни всъщност са много разнообразни, съдържат полезни фибри (метлички за червата) и дават енергия на тялото. Тези храни могат и е препоръчително да бъдат приготвяни в солен* вариант, но по изключение може и в сладка комбинация. Някои зърнени храни съдържат глутен, но има и безглутенови такива. Глутен е общото название на група белтъци, които се съдържат в ендосперма на някои зърнени храни. Името глутен произлиза от латински език и буквално означава “лепило”. Има хора с непосимост към глутен, за които е важно да знаят кои храни съдържат глутен и кои не:
Зърнени храни без глутен:
- царевица
- ориз
- просо
- елда
- киноа (не е същински представител на зърнено-житните култури) и др.
Зърнени храни съдържащи глутен:
- пшеница
- лимец
- ечемик
- ръж
- овес
- спелта и др.
Освен видовете зърнени култури, от съществено значение е технологията на тяхното приготвяне. Именно тази технология е определяща за това дали храната ще бъде добра, здравословна за нас или не. Силно препоръчително е, зърнените култури да бъдат консумирани в тяхната цялост (т.е. да са пълнозърнести), но също така и да не са претърпяли силна технологична обработка. Т.е. много по-добре и щадящо е да сварите едно зърно и след овкусяване да го консумирате, отколкото да купите брашно или тестено изделие. Брашното често пъти престоява с месеци по складовете и гранясва, след това в комбинация със сол, захар, мазнина и други съставки се изпича на много висока температура (за сравнение при варене се достига 100°C, печенето е почти два пъти повече 180°-200°C) и накрая комбинирано с нещо сладко води до ферментация и бързо покачване на кръвната захар в организма.
Д-р Гайдурков казва:
„Огромната тeжест за това дали една зърнена храна е “здравословна” или “не”, се пада на начина на приготвяне на тези култури.
Неподходящо е комбинирането на тестените продукти със сладка – конфитюри, мармалади, “течен шоколад” (най-често самият той с хидрогенирани палмови мазнини). Тези комбинации в тестените изделия водят до влошено усвояване на полезни съставки, от една страна, и от друга – до още по-силна ферментация с образуване включително на токсичния метилов алкохол като дериват. Комбинацията със сирена (също често с палмови масла), извара и млекоподобни продукти, води до свързване и неусвояване на редица съставки. Фитинът в зърнените например се свързва с калция на млечните до неразтворими комплекси. А тази част, която се усвоява се утаява в съдовете като склеротични плаки. Комбинацията на две лепила, събрани на едно място – глутенът в зърнените и казеинът в млечните, втвърдява още повече чревното съдържимо, предизвиквайки хронична снижена проходимост (запек) с разлагане в червата.
Процесите при приготване на варива от зърнени култури са диаметрално противоположни. Липсва стриването на фини прахови частици (брашно) с всички изброени вредности от това. Не се отстраняват баластните вещества (фибрите). Напротив – наличието на фибри е естествената храна (пребиотик) за нормална и имунокомпетентна флора на червата (пробиотик). Не се получава застой на чревно съдържимо и запек. Липсва оксидирането и в частност гранясването. Отсъства добавянето на консерванти, избелители, подобрители и т.н. Няма прибавена и после печена (на практика пържена) мазнина. Не се използва мая, квас или друг набухвател. Сваряването е на около 100 градуса, без да се достига фаталната граница за образуване на високотоксичните и канцерогенни акриламиди и акролеини. Дори съчетаването им с други храни е сравнително ниско проблемно – баластните вещества играят ролята на своеобразен буфер между взаимо несъвместимите съставки.“
Повече по темата защо да използваме цели зърнени храни, а не брашна ще научите тук: https://www.zahranata.org/gaydurkov-razlika-mejdu-testeni-i-zurneni-hrani/
*Под солен нямаме предвид добавяне на сол, а по-скоро да НЕ добавяме подсладител.