В тези трудни времена темите затлъстяване и наднормено тегло са все така актуални. Затова ние от фондация За Храната продължаваме да ви предоставяме актуална информация по тях . В една от статиите ни може да се запознаете с нашите практически насоки към родители на деца с наднормено тегло. А по- долу е част от доклада на Световната банка „Затлъстяването: здравословни и икономически последици“ от края на 2019
Дълго време се смяташе, че свръхтеглото и затлъстяването са проблем само в страните с високо икономическо развитие. Най-новите данни сочат, че от 1975 година насам затлъстяването е утроило размерите си. В наши дни то е виновник за 4 милиона смъртни случаи годишно в световен мащаб. През 2016 година над 2 милиарда души в цял свят (44 на сто), са с наднормено тегло. Над 70% от тях живеят в страни с нисък или среден стандарт на живот. Това развенчава мита, че затлъстяването е проблем само в страните с високо икономическо развитие.
Свръхтеглото и затлъстяването влияят значително върху икономиката. Това се случва посредством намаляване на продуктивността, нарастване на инвалидността, нарастване на разходите за здравеопазване, както и намаляване на продължителността на живот.
В наши дни болестите, свързани със затлъстяването и наднорменото тегло, са в топ три – убийци в целия свят, с изключение на Тропическа Африка. В същото време, докато затлъстяването нараства с бързи темпове, много страни по света страдат от тежка форма на недохранване.
Ограничаването на затлъстяването и свръхтеглото е световно обществено задължение. Въпреки че доказателствената база все още се изгражда, много страни вече се борят за внедряване на нови политики в тази насока. Това включва облагането с данък на нездравословните храни, както и изготвянето на обяснителни записки. Целта е да се обърне специално внимание върху този нарастващ проблем. Правителствата и партниращите им организации, като Световната банка, играят ключова роля в подкрепа на тези действия. Те използват трансформативни подходи, както и финансов и човешки ресурс, посветени на тази програма.
Свръхтеглото: дефиниране на проблема
Свръхтеглото и затлъстяването са резултат от липсата на баланс между приетата/ консумирана енергия (прекалено много) и изразходваната енергия (прекалено малко). В световен мащаб има изместване в модела на консумиране на храна. Хората консумират повече високоенергийни храни (такива, богати на захари и мазнини). В същото време те взимат участие в значително по-малко физически дейности.
Ако използваме стандартите на Световната Здравна Организация (СЗО), възрастни индивиди с индекс на телесната маса (ИТМ, или теглото върху височината на квадрат) 25 или повече, се класифицират като затлъстели. Тези с ИТМ 30 или повече, са със свръхтегло. И двата термина „затлъстял“ и „със свръхтегло“ идентифицират хората с риск от здравословни проблеми, свързани с излишък на телесна мазнина.
Тиктакащата бомба „свръхтегло“ е с огромни потенциални икономически и здравословни последици, особено за бедните.
Фактори, влияещи върху свръхтеглото
Анализите, предоставени в този доклад, подчертават следните фактори като основни за ръста на затлъстяването в световен мащаб:
- Драстично намаляване на физическата активност във всяка една сфера на животa.
- Драстични промени в градското благоустройство. Това допринася както за намаляване на физическата активност, така и за изменение хранителните навици на населението.
- Разпространение на съвременните хранителни вериги и драстично променящи се хранителни навици на населението. Те водят до значителни промени в начина на хранене, наблягайки на полуфабрикатите. Свързани са и с нарастване цените на здравословните храни спрямо нездравословните продукти.
- Жените, навлизащи бързо на пазара на труда в повечето богати страни, а също и в страните със среден и нисък доход. А това допринася за промени в консумираната храна.
- Промени в хранителния режим, а именно увеличаване на похапванията между основните хранения, както и на храненията извън дома.
- Увеличаване на доходите на страните и домакинствата. Те имат връзка с нарастване на затлъстяването сред бедните във всички страни с висок доход и с нарастващия дял на затлъстелите в страните с нисък и среден доход.
- Увеличаване на благосъстоянието в много бедни страни, което ги превръща в страни със среден доход, а в някои случаи и в богати страни.
- Съвременните медии и реклами, които, заедно с глобализацията, изместват социалните и културни разбирания, свързани с храненето и физическата активност.
Като се имат предвид тези обезпокоителни факти, концептуалната рамка по- долу маркира действителните преки и косвени фактори, свързани със затлъстяването
Възможности за справяне със затлъстяването
Доказателствената база за предотвратяване на затлъстяването е в процес на изграждане. Има обещаващи намеси и политики, които имат потенциал да спрат затлъстяването. Някои от тях са:
- Фискални политики, например облагане с данъци или субсидиране.
- Регулаторни политики върху маркетинга и рекламата (включително директният маркетинг върху учениците в училище).
- Политики спрямо хранителните вериги, които включват разпространението на съвременни възможности за търговия на дребно с храни и услуги за хранене извън дома.
- Политики, свързани с образователния сектор, които да повлияят училищните лавки, маркетинга и продажбата на нездравословни храни в и около училищата, а също така и физическата активност в училище.
- Градски транспорт и намеси в проектирането на градовете и сградите.
- Програми за хранене в ранна детска възраст за справяне с недохранването.
За разлика от други намеси, свързани с общественото здраве, много малко от тези политики (с изключение на програмите за ранна детска възраст) биват строго оценявани. Те не са и не могат да бъдат тествани чрез случайни контролирани проучвания. Много малко от тях са преминали системни тестове, тъй като тяхната ефективност все още не е доказана или подкрепена с факти.
Въпреки това, ограниченият брой проучвания и резултатите, предоставени от някои страни, предполагат, че тези политики и намеси са обещаващи – не само заради потенциалното им влияние върху ограничаването на затлъстяването, но също така и заради потенциалните климатични ползи от тях.
заслуги: Shekar, Meera and Barry Popkin, 2019, Вашингтон, ОК. Световна банка. Лиценз: Creative Commons Attribution CC BY 3.0 IGO
Този превод не е създаден от Световната банка и не трябва да се приема като официален превод на Световната банка. Световната банка не носи отговорност за съдържанието или грешките в този превод.
Превод: Милена Панайотова