Автор: д-р Цветелина Дучева, детски дентален лекар
Като детски стоматолог и майка на близнаци-момичета съм обвързана лично с оралното
здраве на децата. А като член на консултативния съвет на фондация „За Храната“ съм на
мнение, че хигиената на зъбите и храненето са еднакво важни за здравето на детските зъби.
превенция на кариес
Когато поникват зъбките в устата (независимо дали са млечни или постоянни) те не са с напълно минерализиран и устойчив на киселинност емайл. Пълната минерализация на зъбите става в рамките на първата година след техния пробив. Минералите, които организма ползва за завършване на минерализацията, са микроелементите, съдържащи се в слюнката и частично от храната, които имат директен контакт с емайла. Затова хигиената с четка и паста, съобразена с възрастта на детето са много важни. Механичното отстраняване на слоевете плака върху недобре минерализирания емайл, го предпазва от кариесогенния ефект на микроорганизмите. От друга страна, правилната хранителна профилактика би предпазила зъбите на детето от развитие на кариес, когато то се храни балансирано, има строг хранителен тайминг и няма хранене между храненията. Когато храната изисква усилие при дъвчене, тогава има обилно слюноотделяне, бузите и езика имат активна почистваща роля. Задържането на плака и хранителни остатъци е минимално.
Затова след захранването на детето и навлизането му в света на „дъвчещите хора“ трябва да стимулираме дъвченето, а не бързото хранене и преглъщане с минимални усилия. Тук бих могла да кажа, че ползването на таблети и телефони за по-бързо и по-организирано хранене на детето в някои семейства, има сериозна вреда върху навика за осъзнато дъвчене, преглъщане и навика детето да се храни до засищане.
навик за миене на зъбите
За да създадем устойчив и приятен навик в нашите деца за миене на зъбите, процесът трябва да започне в най- ранна възраст, дори още преди пробива на зъбите. Колкото по-рано вменим и повтаряме едно и също действие в дневния режим на детето, толкова по-лесно създаваме един „условен рефлекс“. Ползването на силиконов напръстник може да започне още преди появата на зъбите в устата, в момента, в който забележите прозиращите в устата зъбки.
как да мием зъбите
Започнете с масажиращи движения, за да отстраните повърхностното напрежение и да „почешете“ напрегнатите, зачервени и болезнени венци. Когато броя на зъбите вече е 4 – 5 в устата, започнете да ползвате детска четка и паста за възрастова група 0-3 год. Четката, трябва леко да измита зъбките, с изчеткващи или кръгови движения без силен натиск. Пастата за зъби до 3-тата година се гълта от децата, те не умеят да плюят, затова между 6 и 12 месец, когато детето все още не седи стабилно и не ходи, можете да миете зъбките на повивалника, за да имате стабилна опора и добра видимост.
първата четка за зъби на детето
Когато вече малкият човек ходи, стабилен е, може да прехвърлите миенето на зъбите в банята, пред мивката, като част от ритуала преди лягане. Хигиената до втората година е достатъчно да бъде само вечер. След 2-2,5-та години, когато детето е много по самостоятелно и стабилно физически, включете и сутрешното миене. Във всеки един
момент от миенето на зъбите малкия човек да иска да ви отнеме „ уреда на труда“. Нека това да не ви напряга, а напротив, това е сигнал, че детето започва да усъвършенства фината моторика на ръцете. Нека да има и то четка за зъби. С допълнителната четка дето се „ труди“ и докато я гризе то опознава устата и рецепторите си. Вашата работа е след неговата „игра“ с 2-рата четка и паста да изчеткате зъбките.
Препоръчвам винаги за хигиената на зъбките да отговаря родителя, който прекарва по-малко време с детето през деня. Защото той е много по-търпелив и отговорен към тази задача, а и самото дете по-малко протестира и се глези.
каква паста да използваме
Важно е да редувате и да сменяте пастите за зъби. По този начин детето не привиква детето към един вкус и да не създаваме еднообразие във вкусовете му.
ръчна или електрическа четка за зъби
Винаги съществува дилемата в родителите ръчна или електрическа четка за зъби? Аз лично винаги залагам на ръчната, защото при нея няма едообразни движения на главата. Натискът може да се дозира много добре, не се създава усещането в детето, че някой друг върши работата вместо него. Ръчната четка за зъби го стимулира да движи ръчичката и да развива фината моторика. Ръчната четка за зъби много по-лесно навлиза в пространството между бузите и последните зъби, тя се управлява от родителя много по-лесно. В периода на зъбен пробив или активна зъбна смяна ползването на електрически четки не е препоръчително, защото венците в устата са много чувствителни и децата не упражняват достатъчно усилия, за да почистят.
Относно оралните душове и другите средства за допълнителна орална хигиена, винаги съвета ми е, че ползването им трябва да е препоръчано от стоматолог и то само ако има нужда.
първи ортодонтски преглед
До 3,5 години трябва да се пробили всички 20 зъба в устата на детето. Тогава на дневен ред за нас детските стоматолози при профилактиката на млечното съзъбие е правилното съчленяване и позиция на горните спрямо долните зъби. Това е и времето, в което може да се направи ортодонтски преглед и дори да се стартира ортодонтско лечение, ако разбира се има показания за това. Липсата на проследяване и менажиране на промените, които настъпват в захапката на най-малките сред нас между 4 и 6 год., води напоследък до тежки зъбно- челюстни аномалии, криви, скупчени зъби, липса на естетика, а от там се налагат дълги и сложни ортодонтски лечение, които траят с години.
За здравето на детските зъби е нужна ранна среща с детски стоматолог. Профилактичните прегледи е необходимо да се провеждат в рамките на 1-вата година след раждането. След това това могат да се провеждат на всеки 6 месеца . Само чрез обучение и добър личен пример децата ни ще имат правилни навици и отговорност към собственото си здраве.
Още по темата може да прочетете тук: „Храната и здравето на детските зъби“