Aвтор: Елина Чекаларова, майка на две деца и координатор на фондация „За храната“ в гр. Бургас
Кога се замисляме дали се храним правилно?
Когато започнем да не се чувстваме добре. Когато ни открият някакво заболяване. Когато станем родители и се замислим какви хранителни навици в семейството имаме.
Не познавам някой, който да не се замисля върху това какви хранителни навици в семейството е изградил. Много често имаме много оправдания да не го правим, но винаги има една прокрадваща се мисъл за връзката между състоянието ни и това, което слагаме на трапезата. Да, ще кажете, нашите баби ядяха основно сланина, пържено и тежки манджи. А замисляли ли сте се колко често постеха? Колко често на масата им имаше месо? Какво друго слагаха през останалите дни на трапезата си? Каква беше физическата им активност?
За никой не е тайна, че в забързаното ни ежедневие не остава много време за готвене. Когато вземем детето от училище или детската градина и то е гладно, трябва за отрицателно време да решим с какво да го нахраним.
Как да решим проблема с пицата, спагетите и пържените картофи ?
Краткият отговор е: като съумеем да се храним правилно всички в семейството. Първо нека да бъдем достатъчно информирани. Здравословно хранене означава да консумираме разнообразна храна, за да получаваме нужните микро и марко елементи – витамини, минерали, протеини, въглехидрати, полезни мазнини.
А какво означава неправилно хранене? Това е храненето с еднообразна храна. Това означава, че няма да си набавим нужните ни вещества за развитие, ще повлияем зле на имунната си система и ще се разболяваме често.
кои са нездравословните хранителни навици
- Хранене с малък брой храни;
- Изключване на групи от храни в менюто си, като например зеленчуците;
- Прехранване с бедни на хранителни вещества храни като газираните напитки, чипс, вафли;
- Преяждане, заради остарели възпитателни техники като „ изяж си всичко, за да не те победи ламята“.
първата храна на нашите деца
Бебетата се раждат, харесващи сладкото. Кърмата е сладка. Затова е нужно да научим детето да опитва всички вкусове и да открие разнообразието на храната. Хранителните навици в семейството са едно от първите неща, които научават нашите деца. Важно е да научим децата си още от захранването как да се хранят. При малките деца е лесно, защото вкъщи може да се предлагат само полезни и разнообразни храни.
Старайте се когато поднасяте нова храна тя да е съчетана с любима за детето храна. Не се отказвайте да предлагате нова храна, която детето е отказало. Понякога може да опитате 10 пъти, но и не насилвайте детето.
Не забравяйте, че прясно изцедения сок не съдържа всички полезни вещества като един цял плод. Повечето плодови напитки на пазара съдържат повече вода, захар, добавени консерванти и оцветители, което ги прави дори вредни за малките децата.
Готовите пюрета са голямо улеснение, но не се отказвайте да предлагате на детето и домашно приготвени пюрета.
храненето на малки и подрастващи деца
В детската градина децата получават готвена храна, но не трябва да се заблуждаваме, че тя е им достатъчна. Споделените моменти вкъщи, на вечеря, ще са по – приятни, ако включите детето в приготвянето на храната, вместо да играе електронни игри.
Например, детето в тази възраст може свободно да ви помага с обелването или нарязването на зеленчуци. Не изключвайте факта, че и най- обикновената вечеря, поднесена със салата и споделяне на емоциите от деня, ще изградят добри хранителни навици при подрастващото дете.
Учениците имат свободен достъп до бърза, калорична и вредна храна (напр. лавките). Затова ние, като родители, трябва да се замислим върху това как да научим детето си да избира правилните храни и как вкъщи да предлагаме здравословна храна.
всички искаме здраво семейство
Храната трябва да е удоволствие, споделяне на положителни емоции и засищане на физиологични нужди. Бъдете креативни. Правилните хранителни навици в семейството определят здравето на всички. Променете себе си. Не мислете, че е сложно да се храним по-здравословно.
Старайте се на масата да присъства винаги пресен зеленчук. Освен всичко, трапезата ни ще стане по-цветна и красива. Дори и през зимата има достатъчно голям избор на сезонни зеленчуци.
Пълнозърнестите храни не са просто реклама, а необходимост за тялото. Нека пухкава е само завивката на леглото, а не филията на масата. Направете си експеримент. Опитайте да замените продуктите в обичайното си ежедневие с пълнозърнести. Направете го за седмица – не е трудно нали? Има ли ефект върху перисталтиката?
лесни стъпки за промяна към правилно хранене
- Нека напитките вкъщи не са от изкуствен произход, напр. подсладени газирани напитки с дълъг срок на годност.
- Ядките също са много добър вариант за междинно похапване.
- Знаете ли, че замразеният прясно изцеден сок в интересни форми, от вашия хладилник, ще зарадва по същия начин вашето дете, като готовите оцветени ледени близалки от магазина.
- Сушените плодове могат да заменят бонбон. Може да приготвите сурови бонбони като тези или тези.
- Приготвянето на кисело мляко с пресни или замразени плодове не отнема много време, а е полезно за детето.
- За да не ви се налага да купувате неподходящи храни, винаги носете по време на разходка пресни или сушени плодове, ядки.
- Не забравяйте, че децата ядат по-малко количество от възрастните. Не големината, а разнообразието на хранителни елементи ще подпомогнат здравето им.
- Ограничете до минимум приема на газирани напитки. Вместо това се старайте на масата винаги да има вода. Нека в хладилника винаги да има студена вода през горещите месеци.
Въпреки всички промени, които направите, децата може да не искат да следват този пример. Не се отказвайте. Това може да е само протестът на детето за повече внимание, да желае да се докаже като самостоятелна личност. Насърчете всеки член на семейството да открие сам ползите на балансираното хранене. Имайте търпение. Примерът, който дадете на детето с правилните хранителни навици в семейството, рано или късно ще окаже влияние.
Нека не забравяме и за връзката на храненето с психическото състояние. Когато сме тъжни, изнервени, уморени, ядем повече от колкото ни е нужно и това е нездравословно. Как можем да променим това? Когато обърнем внимание не на храната, а на състоянието, което изпитваме. Една кратка разходка на бърз ход може да ни разтовари от стреса на работното място. Така ще помогнем на себе си и на децата си. Нека възприемаме себе си като къща. Каквито материали използваме, толкова ще е здрава нашата къща и ще отстоява на времето и катаклизмите, пред които се изправя.
За повече здравословни кулинарни идеи, може да закупите картите с рецепти „Аз готвя здравословно с мама“ . С покупката подкрепята мисията и дейността на фондация „За храната“ за подобряване на детското хранене в България.