въпросите са зададени в анкета на фейсбук страницата на фондация „За храната“
Преди да прочетете конкретните въпроси и отговори може да се запознаете със статията на д-р Цветелина Велкова „Автоимунна палео диета“
Въпрос: Коя е най-добрата закуска при автоимунната диета?
Отговор: Важно е да не пропускате закуската, защото това ще доведе до твърде ниска кръвна захар и неприятни симптоми. Най-добрите храни са протеини, много зеленчуци и здравословни мазнини. Добавянето на топла чаша костен бульон към закуската винаги е добра идея. Това може да бъде особено полезно, ако искате да замените сутрешната рутина на пиене на кафе.
Въпрос: Какво мога да похапвам за междинни закуски при АИП-диетата?
Отговор: Някои лесни идеи за закуска са следните: черни, зелени или маслини Каламата; кокосово масло и кокосови люспи; чипс от сладък картоф или от маниока; Kombucha; прошуто и свинско месо; сардини, пушена сьомга; авокадо; зеленчуци – като моркови, целина, броколи, карфиол, краставици, репички. Можете да използвате малки порции остатъчна храна и костен бульон. Сушените и пресни плодове са най-естественото нещо, ако нямате нищо друго, което е подходящо за АИП-диетата.
Въпрос: Как и с какво трябва да се храни пациент с предполагаемо автоимунно заболяване? Какви изследвания трябва да се назначат за да уточни дали причината за алопеция ареата е в следствие на автоимунно заболяване?
Отговор: Ако се предполага автоимунно заболяване, то първо трябва да бъде диагностицирано. Не се препоръчва започване на диета, особено елиминираща (с изключване на определелни храни), тъй като може да „маскира“ заболяването.
За хората с автоимунни заболявания съществува т.нар. диета, основана на „Автоимунния протокол“, вариант на „Палео диетата“.
Диагностиката на алопеция ареата е трудна, често изисква освен опитен дерматолог, и консултация със специалист по ревматология. Изследванията в тази връзка се назначават строго индивидуално.
Въпрос: Кое е по-съществено при автоимунните заболявания – храненето или нервното/душевното състояние?
Отговор: При автоимунните заболявания, най-същественото е контролирането на активността на болестта и проследяването. Често пациентите могат да имат няколко автоимунни заболявания (т.нар. overlap синдром), които да възникнат едновременно или едно след друго.
Да, стресът и нервното напрежение могат да благоприятстват възникването на тези заболявани, но това се случва при хората с генетична предразположеност под въздействие на определени фактори на околната среда.В тази връзка, храненето при автоимунните заболявания, може да е подпомагащ и важен фактор, но не и основен, що се касае до контрол над заболяването.
Д-р Цветелина Великова е специалист по клинична имунология.
За повече информация може да следите нейната фейсбук страница и уеб страница
За консултации: ts_velikova@abv.bg или Университетска болница “Лозенец”, гр. София