Автор: д-р Цветелина Великова, дм
Диетата, основана на автоимунния протокол (АИП), е разновидност на т. нар. „Палео диета“. Тя е предназначена да спомогне за намаляване на възпалението в организма и за облекчаване на симптомите на някои автоимунни заболявания. Другото име на палео режима е „диетата на пещерните хора“, тъй като това е било дневното меню, което нашите предци са консумирали. Накратко, диетата включва храни, които пещерните хора са похапвали. Но какво можете да ядете, ако решите да спазвате тази диета и има ли научни доказателства за нейните ползи?
Какво представлява автоимунната палео диета
Въпреки че първите асоциации за палео автоимунната диета са свързани с консумация на големи количества месо, това не означава, че трябва да ядете само сурово месо и моркови, например. Избягването консумацията на големи количества захари несъмнено може да бъде полезно за организма. Но има ли рискове, свързани с тази диета и какви са те?
Ролята на палео диетата при автоимунни заболявания се коментира все повече. Смята се, че автоимунната диета е оптимална при съчетаване с подходящ терапевтичен режим с цел по-добър контрол на някои хронични заболявания.
Профилактичната идея на палео диетата е следната: затлъстяването, диабетът и сърдечно-съдовите заболявания са характерни за съвременното общество, при които е доказана връзката с прекомерен прием на калории, сол, захар и др. Тъй като автоимунната диета изключва споменатите продукти и ни позволява да ядем само непреработени храни, това помага на организма да се предпази от изброените заболявания.
човешкото тяло не може да еволюира бързо
Настъпването на Неолитната ера, заедно с индустриалната революция водят до толкова резки промени в еволюционната времева линия, към които човешкият геном не може толкова бързо да се адаптира. В съвременните страни поне 70% от дневния прием на енергия се осигурява от храни, които рядко или никога не са се консумирали от хората по време на Палеолита.
Списъкът с хранителни продукти на автоимунната палео диета изключва зърнени храни, млечни продукти, както и рафинирани захари и преработени храни, а препоръчва само прясно месо, риба, плодове и зеленчуци. Освен това палеолитното хранене съдържа повече протеини и дълговерижни полиненаситени мастни киселини.
Днес обсервационни проучвания върху популации от хора, които все още не са придобили западния начин на живот, показват, че диетата на Палеолита е свързана с намален риск от сърдечно-съдови заболявания, метаболитен синдром, диабет тип 2, рак, акне вулгарис, късогледство и други.
Освен това, хранителният режим по АИП е свързан с благоприятни промени в рискови фактори като тегло, обиколка на талията, кръвно налягане, глюкозен толеранс и инсулинова резистентност. Доказано е, че някои кръвни тестове (като С-реактивен протеин, гликиран хемоглобин, нива на глюкоза, секреция на инсулин и липиден профил) също се подобряват вследствие на диетата. Въпреки това, не е правилно тази диета да се нарича лечение или лечебна диета, тъй като тези заболявания имат много по-сложно възникване и протичане, което изначално не е свързано с консумираната храна.
Какво е АИП-диета и здравословна ли е тя?
През последните 200 години храната се е променила драстично и се използват значителни количества изкуствени добавки. Основна причина за това е било търсенето и предлагането на такива храни. От една страна разходите за производителите са по-ниски, а от друга страна – полученият продукт е по-вкусен за потребителите.
Съществуват твърдения, че човешкият геном е най-добре адаптиран към диетата на нашите предци преди земеделската революция. Много храни са забранени в хранителния режим според палео диетата: пушено месо, захар, сол, зърнени храни (хляб, царевица, пшеница, ориз, тестени изделия и др.), бобови растения, млечни продукти, мая, кафе и алкохол.
Въпреки че зърната и преработените въглехидрати се елиминират при тази диета, тя е по-малко ограничителна от, например, кето диетата. Това е така, защото автоимунната диета препоръчва предимно плодове и зеленчуци, които са разрешени в неограничени количества. Месото (включително морските дарове) и зеленчуците са основните компоненти на палео диетата и автоимунната палео диета, в частност. Гъбите също са разрешени. Могат да се консумират още ядки и семена (с изключение на фъстъците). Медът и сушените плодове са разрешени само в малки количества. Препоръчват се и определени масла – зехтин, ленено семе и рапично масло. Приемът на капсули с рибено масло се препоръчва. Позволяват се напитки като вода, чай и прясно изцедени сокове, неподсладени и в малки количества. Основното правило е – разрешено е това, което не е преработено или опаковано.
Защо Палео диетаta се препоръчва
АИП-базираната диета е по-строга версия на палео диетата, която се основава главно на месо, риба, зеленчуци, ядки и семена. Тя препоръчва да се елиминират храни, които могат да причинят възпаление в червата, а да се ядат храни, богати на хранителни вещества. По този начин мнозина смятат този хранителен режим за най-добрия при автоимунни заболявания.
Хората, които спазват диета, базирана на АИП, трябва да се придържат поне три месеца към него и след това бавно да въвеждат избягваните от тях храни. Идеята е храни, които предизвикват дискомфорт, да се изключат от храненето. Разбира се, това е много субективно. Принципът, който стои зад това, е да установите дали има реакция, когато въвеждате отново храна. Ако има реакция, се препоръчва тази храна да се изключи от диетата в дългосрочен план. Периодът на включване на храни е може би най-дългата, но и най-критичната фаза.
Препоръчително е да се води дневник по време на фазата на повторно въвеждане на палео АИП диетата. По този начин всички усещания да могат да бъдат документирани. Описаният процес е много индивидуален. Заслужава си да се присъедините към група за поддръжка и да прочетете статии или публикации по темата. Добре е да знаете какви могат да бъдат грешките и да се научите как да ги избегнете или поправите.
Препоръчителни храни при АИП-диета
- Месо и риба, за предпочитане свободно отглеждани;
- Зеленчуци (с изключение на домати, патладжани, чушки и картофи);
- Сладки картофи;
- Плодове (в малки количества);
- Кокосово мляко;
- Авокадо, маслини и кокосово масло;
- Ферментирали храни без млечни продукти (комбуча; кефир, приготвен с кокосово мляко; кисело мляко и кимчи);
- Мед или кленов сироп (в малки количества);
- Пресни билки (като босилек, мента и риган);
- Зелен чай и билков чай;
- Костен бульон;
- Оцет (ябълков, балсамов);
- Яйца (при т.нар. АИП с яйца).
Ако не консумирате месо, риба и млечни продукти, все още е възможно да следвате така наречената веган автоимунна диета. Но тя е по-небалансирана и е по-трудна за спазване, тъй като зърнените храни са изключени.
Храни, които трябва да се избягват
- Всички зърнени култури (като овес, ориз, пшеница, лимец, спелта и други);
- Всички млечни продукти;
- Яйца (в така наречения АИП без яйца);
- Бобови растения (като боб, леща, нахут и грах);
- Някои зеленчуци (домати, патладжани, чушки и картофи);
- Всички захари, включително заместители на захарта (с изключение на меда);
- Масло;
- Всички мазнини (с изключение на авокадо, кокосово и зехтин);
- Хранителни добавки, консерванти, оцветители;
- Алкохол.
Преди да започнете палео диетата е необходимо да се консултирате с лекар, тъй като тя е елиминационна диета по своята същност. Тази диета не е лечение. Възможно е някои хора да получат облекчение на симптомите, съпътстващи автоимунните заболявания. Необходими са обаче допълнителни проучвания, за да се докажат положителните ефекти. Автоимунната палео диетата трябва да е част от всички мерки, препоръчани за контролиране на заболяването, а не заместител на терапията. В повечето случаи при тази диета освен храна, трябва да приемате добавки, ензими и/или пробиотици.
Какви са научните доказателства
Проучване от 2012 г. показа, че бактериалният растеж в червата може да бъде свързан с възпалителни и автоимунни заболявания. В съответствие с това, подходящата диета може да подпомогне развитието на полезните микроби в червата ни и да допринесе за облекчаване на възпалението.
Друго проучване през 2014 г. показа, че възпалението влияе отрицателно на функционирането на червата толкова силно, че понижава качеството на живот на тези пациенти. Проучването заключава, че са необходими повече изследвания, за да се потвърди дисфункцията на червата като рисков фактор за развитието на възпалителни заболявания, както и кои са най-добрите начин на живот и диета при наличие на автоимунно заболяване.
Американско проучване от 2017 г. съобщава, че елиминирането на определени храни като част от диета, базирана на АИП, може да подобри симптомите на хронично възпалително заболяване на червата. Това проучване е едно от първите клинични изпитвания за ефективността на диета, базирана на АИП, за намаляване на симптомите на някои автоимунни заболявания. Поради малкия брой участници (15), обаче, трудно е да се правят генерални изводи. Необходими са допълнителни големи рандомизирани проучвания в подкрепа на твърденията, че автоимунната елиминираща диета може да повлияе на тежестта и симптомите на автоимунните заболявания.
всеки човек е индивидуален
Трябва да се помни и подчертае, че автоимунните заболявания са сложни и много и разнообразни фактори влияят върху тяхното възникване и протичане: генетика, статус на имунната система, микробиома, вредните елементи в начина на живот или професията, нивата на активност, географското разположение и климат и т.н.
Освен това, убеждението, че „всеки“ ще получи предимства от един диетичен режим, не взема предвид важните индивидуални различия при всеки човек. Когато става въпрос за хранителен подход, няма един метод, подходящ за всички. От съществено значение е да се има предвид и друга съществена характеристика на АИП – намаленият прием на въглехидрати е свързан с риск от дефицит на различни макро- и микронутриенти. Това беше документирано в систематичен преглед от април 2019 г. В съответствие с това не е възможно да се спазва диета, основана на АИП цял живот. Когато се спазва обаче, необходимо е това да бъде под лекарски контрол.
Как да въведете отново различните храни от списъка с хранителни продукти от АИП?
След първия и строг период трябва да започнете да виждате подобрение в състоянието, ако се спазват правилно. Връщането на „забраненеите“ храни трябва да е бавно и систематично, за да се намали рискът от реакции. Чрез този процес човек разбира към кои храни е по-чувствителен. Не бива да забравяме, че тук става дума за индивидуална чувствителност и субективизъм.
Заключение
Въпреки че диетичният план, основан на АИП, е известен като метод за контрол на автоимунните симптоми, можете също да се облагодетелствате от загуба на тегло и изграждане на атлетична физика. Всеки, който иска да се храни по-чисто и да придобие по-здравословни навици, си струва да опита. Въпреки че са необходими по-контролирани, рандомизирани и мащабни проучвания, някои малки проучвания намират ползи от автоимунната диета за пациентите с автоимунни заболявания.
В статията са използвани следните научни източници на информация:
„Sapiens: A Brief History of Humankind“, Yuval Noah Harari
„Evaluation of biological and clinical potential of paleolithic diet“, Kowalski LM, Bujko J.
„Efficacy of the Autoimmune Protocol Diet for Inflammatory Bowel Disease“,
Д-р Цветелина Великова е специалист по клинична имунология.
За повече информация може да следите нейната фейсбук страница и уеб страница
За консултации: ts_velikova@abv.bg или Университетска болница „Лозенец“, гр. София