Националната кампания “Революция в храненето” на фондация „За храната” цели да насочи общественото внимание към актуални проблеми, свързани с храненето на децата в България и да предложи решения за преодоляването им. Всяка година събитието е посветено на различна темата свързана с детското хранене. Кампанията обхваща всички заинтересовани страни – родители, деца, учители, експерти, държавни институции, медии.
За да насочи вниманието и предложи решения на проблема фондация “За храната”:
- Отправя запитвания към отговорните институции и дава конкретни становища;
- Провежда кулинарни работилници в детски градини, училища, детски центрове, заведения, ферми и др. с помощта на доброволци – родители и учители. Фондацията предоставя на всички доброволци необходимите материали за организиране на детска кулинарна работилничка: презентации; лесни за самостоятелно изпълнение от деца здравословни рецепти; образователни материали.
- Организира “хранителна вълна” в социалните мрежи като ангажира популярни блогъри и инфлуенсъри, които подкрепят дейността на фондацията.
- Разпространява експертни материали и статии, свързани с проблемите на детското хранене в България.
- Представя темата за детското хранене пред широката общественост чрез участия в националните медии.
Кампании
През 2018 година кампанията „Ден на революцията в храненето“ достига до 3000 деца с 300 доброволци в 25 населени места. През 2019 година децата са вече 8000, доброволците – 600, а населените места 60. Нарастващият брой на доброволци показва, че все повече хора в България се вълнуват от темата за правилното хранене на децата.
Как започна всичко
През 2016 година две майки (Екатерина и Наталия) се сблъскват с всички аспекти на храненето в детските градини и училища в България. Виждат какви са безплатните закуски, хранене в стола, какво се предлага в лавките. Не са доволни от това, което получават децата им.
Същевременно официалната статистика показва нарастващ брой на децата с наднормено тегло и затлъстяване в България. И двете са убедени, че трябва да се насочи цялото обществено внимание към темата за храненето на децата.
Намират се в социалните мрежи и се свързват с Маги Пашова – нутриционист и блогър . Трите решават да организират национален „Ден на революцията в храненето“. Кампанията е вдъхновена от глобалната инициатива Food Revolution на известния готвач Джейми Оливър. (През 2018 година Джейми Оливър прекратява тази инициатива, която успява да достигне до 700 000 поддръжници в цял свят). С помощта на дигиталната платформа на Маги призовават и други за подкрепа. В рамките на едно денонощие получават повече от 200 писма от съмишленици.
Национален ден на революцията в храненето
С комуникация във Фейсбук, трите успяват да мобилизират доброволци от цяла България. Така през май 2017 година се провежда първата национална кампания „Ден на революцията в храненето“. Организират се кулинарни работилнички за 1000 деца в 18 населени места с помощта на 100 доброволци. В инициативате се включват с доброволен труд – родители, учители, собственици на заведения и производители на плодове и зеленчуци. Всички са много мотивирани и ентусиазирани от положителния ефект върху децата. Кампанията е широко отразена в редица национални и регионални медии.
По време на кампанията Екатерина и Наталия активно търсят диалог с представители на държавните институции. За съжаление не срещат голямо разбиране и дори на шега получават отговора „Вие сте едни луди майки!“ . Това ги мотивира да направят следващата стъпка.
създаването на фондация „за храната“
Става ясно, че темата за детското хранене в България е всеобхватна. За да се подобри храненето на децата, е необходимо всички заинтересовани страни да си партнират. Това са – родители, представители на държавната и общинска администрация, учители, производители на хранителни продукти, търговци, медии. Затова на 1 юни 2017 година е учредена фондация „За храната“ , към която се присъединява и Станка Стоянова – кулинарен блогър.
Мисията на фондация „За храната“ е здравословното хранене на децата, техните родители, баби и дядовци. Фондацията представлява позицията на гражданското общество по темата за пълноценното хранене и развитие на децата в България. Осъществява проактивен диалог с всички заинтересовани страни. Провежда кампании за насочване на общественото внимание към проблемите, свързани с храненето.