Автор: Рая Манева
Качеството на храната в детските градини и училища вълнува значителна част от родителите и заслужава по-голямо внимание от държавните и общински органи. В следващите редове ще обърнем внимание на действащата правна регулация на храненето в детските градини и училища, празнотите в действащата нормативна уредба и възможните действия.
Качество и количество на менюто
Качеството и количеството на менюто в детските заведения е регламентирано в няколко наредби, издадени от Министъра на здравеопазването и Министъра на земеделието, храните и горите. Препоръчителният прием на определени хранителни компоненти по възрастови групи е определен в Наредба № 1 от 22 януари 2018 г. за физиологичните норми за хранене на населението („Наредба № 1“). Заложените в Наредба № 1 физиологични норми следва да бъдат съблюдавани при изготвянето на менютата в детските градини и училища.
Хранене в детските градини
Храненето в детските градини е регулирано с Наредба № 6 за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения, която беше актуализирана и обнародвана на 5.11.2019 („Наредба № 6“). Тъй като наредбата не беше актуализирана от 2011 година от фондация „За храната“ многократно изпращахме предложения за подобрение към Министерство на здравеопазването. Много от тях (почти всички) не бяха приети по време на общественото обсъждане. Тук може да проследите хронологията по актуализацията на Наредба №6.
Хранене в училищата
Изискванията към предлаганите храни в училищата се съдържат в Наредба № 37 от 21 юли 2009 г. за здравословно хранене на учениците („Наредба № 37“). Наредба № 37 също не е изменяна от нейното публикуване и заложените в нея хранителни стойности са в съответствие с отменената Наредба за физиологичните норми за хранене на населението, а не с новата Наредба № 1.
За съжаление, обаче, никъде не е включено законово задължение на съответното учебно заведение при обявяването на седмичното меню да се публикуват и съпътстващите хранителни стойности на дневното меню. В този смисъл родителите трудно могат да контролират до колко нормативните изисквания се спазват. Фондация „За храната“ отправи подобно предложение до Министерство на здравеопазването във връзка с общественото обсъждане на проекта за изменение и допълнение на Наредба № 6. Беше ни отговорено, че в съответстващото европейско законодателство няма подобно изискване, а има задължение само за предоставяне на информация по отношение на алергените в храните. Въпреки това, според Министерството тази информация следва да бъде предоставяна на родителите при поискване.
Право на родителите
Родителите имат право да следят какви храни и с какво качество се предлагат на децата и да настояват за по-пълноценно хранене. Може да сигнализирате компетентните органи при нередности (вижте как по-долу). Друг начин да оказвате евентуално влияние върху решенията, свързани с храненето е чрез участието си в училищното настоятелство, като официален училищен орган. Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, настоятелството съдейства при организиране на ученическото хранене и при решаването на други социално-битови проблеми на децата. Също така участва в организиране на обществеността за подпомагане на детската градина или училището и сигнализира компетентните органи при извършени нарушения. Училищното настоятелство има право на свое заседание да упълномощи един или няколко свои представители, които да осъществяват текущи и регулярни проверки относно спазването на действащите нормативни актове за здравословността, безопасността и качеството на предлаганите храни и продукти.
Правомощия на училищното настоятелство
Училищното настоятелство може да участва в избора на наемател на училищната лавка и столовото помещение. При държавните училища, конкурсите за наематели на стола и бюфета се организират от самото училище. Родителите и настоятелствата в тези училища имат много по-лесен и пряк достъп до участие в целия процес – от критериите за избор на нов наемател до текущия контрол през учебната година. При общинските училища конкурсът в повечето случаи се организира от общината.
За столичните общински училища правото на училищното настоятелство да участва в процеса е регламентирано в Наредбата за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси. Съгласно тази наредба, дейността по ученическото столово хранене се възлага въз основа на конкурс. В конкурсната комисия, състояща се от минимум от 7 души, се включват и двама представители на училищното настоятелство. Отделно, други родители могат да участват като наблюдатели, без право на глас. В края на всеки учебен срок управителният съвет на училищното настоятелство съставя оценка. Тя включва – качеството на предлаганата услуга от изпълнителя, спазването на действащите нормативни актове и изискванията по тях. Подобни текстове се съдържат и в наредбите на останалите общини, уреждащи тази дейност.
Торти и почерпки за рожден ден
Интересен въпрос за родителите е как се регулира внасянето на торти и други десерти за почерпка за рождени дни и други празници в детските градини и училища. Към момента не съществува изрична забрана за внасяне на торти и други захарни изделия. Съответно внасянето е разрешено до толкова до колкото съответните храни притежават сертификат, доказващ произхода и съответствието с изискванията за безопасност на храните. С проекта за изменение и допълнение на Наредба № 6 се предвижда да не се допуска предлагането на сладкарски и шоколадови изделия в детските градини.
Регламентация на храненето в летните занимални
Беше ни поставен въпросът и за правната регламентация по отношение на предлаганата храна в т. нар. „летни занимални“, „летни училища“ и подобни детски центрове, предлагащи целодневна или почасова грижа за деца. Следва да отбележим, че Наредба № 6 и Наредба № 37 са относими само към детските градини и училищата, както и към специализираните институции.
Всички частни центрове за работа с деца са обекти с обществено предназначение, съгласно Закона за здравето и подлежат на регистрация в съответната регионална здравна инспекция. Отделно, ако в тези в обекти се предлага храна, е необходима и регистрация в областната дирекция по безопасност на храните. Следователно, храната предлагаща се в частните летни занимални и центрове следва да отговаря на всички общи изисквания за безопасност на храните и хигиенни норми. В тази връзка обектите с обществено предназначение подлежат на държавен здравен контрол. Следва да съблюдават препоръчителните физиологични норми на хранене, съгласно Наредба № 1, но не и препоръчителните продуктови набори, посочени в по-конкретните Наредба № 6 и Наредба № 37.
Как да подадете сигнал
Във връзка с горното, в случай, че желаете да подадете сигнал за нарушение или запитване относно качеството на храната, предлагана на децата, може да се обърнете към Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) чрез попълването на този формуляр в сайта на БАБХ или на тел. 0700 122 99. На посочения линк има опция за прикачване на снимки и проследяване на статуса на подадения сигнал. Контролът за спазване на Наредба № 6 и Наредба № 37 е възложен на регионалните здравни инспекции. Формата за подаване на сигнал може да намерите в сайта на съответната Регионална здравна инспекция (РЗИ).
Промяната към по-здравословно и пълноценно хранене зависи от всички нас. Oсновна предпоставка остава актуализирането на съществуващата нормативна уредба. Въпреки че този процес е много тромав, считаме че активната гражданска позиция, изразявана от все повече родители, би допринесла към насочването на общественото внимание към този въпрос.
Списък с нормативни документи
Получихме молба за изброяване на всички нормативни документи, регулиращи храненето в детските градини и училища. По-долу може да намерите линк към най-релевантните актове. Нормативната уредба е огромна и се съдържа предимно в подзаконови актове. Те рядко се актуализират своевременно и не включват всички актуални проблеми. Поради това за целите на статията, изброяването по-долу е неизчерпателно.
- Наредба № 1 от 22 януари 2018 г. за физиологичните норми за хранене на населението
- Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения
- Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения г.
- Наредба № 37 от 21 юли 2009 г. за здравословно хранене на учениците
- Наредба № 3 от 5.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини
- Наредба № 8 от 4.12.2018 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици
- Закон за предучилищното и училищното образование
- Наредба за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси (за Столична община)
В следващата статия ще отговорим на въпроси, касаещи храненето на деца с алергии и други специални хранителни потребности и качеството на храната, предлагана в училищните лавки.