Автор: Наталия Александрова
Пишем тези съвети специално за родителите и най-вече за майките и бабите на деца от 1 до 5 клас (7-12 години). Според анализ на фондация “За храната” това е ключовата възраст, в която децата формират навици за самостоятелно вземане на решения. Те са най-податливи на социалната среда и изкушенията, свързани с храненето.
Какво се случва в първи клас?
Децата получават своята “свобода”. До сега това с какво ще се хранят е зависело изцяло от техните родители и медицинската сестра, която изготвя менюто в детската градина. Те са получавали контролирано храна, съобразена с изискванията на Наредба 6 и Рецептурника. (Имаме много препоръки към съществуващата наредба, които внесохме в Министерство на здравеопазването и може да се запознаете с тях тук ) По принцип децата не са имали достъп в образователната институция до вредни храни, въпреки че всички знаем за тортите с розово-сини фондани или бонбони за рожден ден, които някои родители оставят в детската градина.
В първи клас нещата коренно се променят. Децата са самостоятелни и вече разполагат с джобни. Имат достъп до бюфет (всеизвестната “лавка”), в който много често нерегламентирано се предлагат хранителни изделия с високо съдържание на хидрогенирани мазнини, сол и захар (Фондация “За храната” многократно е внасяла сигнали до отговорните институции за нарушаване на Наредба 37). Имат достъп и до училищния стол, но много често не желаят да се хранят там поради вкусовите качества на предлаганите ястия или битовите условия.
Именно тук е ролята на родителите да помогнат на децата в изграждането на навик за вземане на самостоятелни и правилни решения относно храненето им.
Съвет 1: Не пропускайте закуската
Закуската е изключително важна за децата. Дайте добър пример и седнете за 10-15 минути сутринта с тях. Ежедневието е изключително стресово за всеки родител и наша отговорност е да се опитаме да не прехвърляме този стрес и върху децата си. Нека не ги въвличаме в спиралата “стрес – неправилно хранене – здравословни проблеми”. Закуската не трябва да е нещо сложно и времеемко. Може да е купичка с овесени ядки или елда със сирене, кисело мляко, смути, плодове с тахан. Ако детето не закусва, на практика то ще е прекарало над 10 часа без храна (като добавим съня).
Пълноценната закуска осигурява на децата необходимите хранителни вещества за правилно развитие и растеж. Проучвания доказват, че закуската е свързана с подобряване на паметта, по-добрите резултати в училище и добро поведение. Деца, които са гладни, още през първия час се чувстват уморени и им е трудно да се концентрират.
Не разчитайте на т.нар „безплатни закуски“, които се предоставят на учениците от 1 до 4 клас. Имайте предвид, че тези закуски са 99,9% от случаите под формата на бяло тесто, което доказано не осигурява нужните нутриенти за децата. Освен това тези закуски се раздават през някое от междучасията и децата ги ядат набързо и на крак.
Лавката също не е добър вариант, защото там се предлагат основно захарни изделия, които със сигурност не са добрата закуска за едно дете.
Съвет 2: Дайте шанс на стола в училище
Ако детето ви е целодневно в училище най-добрият вариант е да проверите възможностите за хранене в стола. Храната там винаги е топла и детето може да се храни в подходяща среда. Да, има случаи, в които децата не харесват менюто, но вече има кетъринг фирми които предлагат възможност за комбинация между няколко менюта.
Също така, като родител, чрез родителското настоятелство в училище, може да поискате да се извърши проверка и дегустация. Можете да разговаряте с директора на учебното заведение и кетъринг компанията. Всички ние искаме най-доброто за децата и само с диалог могат да бъдат постигани добри резултати.
Родителите на деца с алергия имат право да договорят специално меню с кетъринг компанията, която според договора си е задължена да изхранва деца със специфични хранителни режими.
Съвет 3: Осигурете пресни плодове и зеленчуци
Децата обичат да хапват нарязани на пръчици моркови и краставички, малки доматчета, плодове. Винаги може да им ги осигурите като ги измиете и нарежете, сложите в кутийка с виличка или клечка за боцкане.
В много от училищата се осъществява програмата „Безплатен плод“ на Министерство на земеделието и храните, но за съжаление тази програма отдавна се е компрометирала. Първоначално нейната идея е била да запознава децата с различни плодове и зеленчуци, но в последствие се е превърнала във финансов механизъм за стимулиране на определени производители или доставчици. Има десетки сигнали от родители, които показват лошо качество плодове, недостатъчно узрели или пък развалени. Освен това, много често яденето на тези плодове е много нехигиенично (напр. когато детето получи една мандарина и трябва да я бели и яде над чина).
Съвет 4: Придържайте се към вкусовете, които детето обича
Ако искате детето ви да опита нещо ново, предложете му го вкъщи. В училище изпращайте само такива храни, които знаете, че детето обича и ще изяде с удоволствие.
Съвет 5: Направете храната да изглежда готина
Социалната среда има много силно влияние върху детето в училище. Ако сте решили детето ви да си носи храна от вкъщи, имайте предвид, че най-вероятно другите деца ще го смятат за аутсайдер. Много често деца с домашна храна търпят подигравки от съучениците си. Има деца, които се срамуват да извадят домашната си храна от раницата и се чувстват много потиснати.
За да избегнете такива ситуации, запасете се с най-готините кутии и чанта за храна. Направете така, че вашето дете да се чувства готино. В такива случаи много от другите деца разказват вкъщи, че и те искат такава чанта и храна и по този начин на практика вие можете да промените нагласите на всички – деца и родители.
Съвет 6: Пестете време като приготвяте някои от нещата през уикенда
Подготовката на храна от вкъщи независимо дали е само подкрепителна закуска и/или основно ястие винаги отнема време. Затова се опитайте да приготвите част от нещата през уикенда. Може да сварите яйца от пъдпъдъци, които да стоят в хладилника и през седмицата да слагате по няколко в кутията. Можете да приготвите 1 доза с мъфини, които ще стигнат за цяла седмица или да си замразите готови миксове за смути. Ако изпращате обяд гледайте да готвите за вечеря малко повече, за да има и за следващия ден в кутията. Може да откриете някои идеи за пълнеж на кутии тук .
Съвет 7: Имайте резервен вариант
Винаги може да имате вкъщи готови купени неща, които са подходящи за хапване в училище и да ги използвате като резервен вариант. Например може да се запасите със сурови барчета, крекери от семена и ядки, супи в бутилка и т.н. Също така може да си намерите магазин/заведение, на които имате доверие в приготвянето на храна и да поръчвате от там нещо, когато няма да успеете да се справите с подготовката.
Съвет 8: Включете детето в планирането и приготвянето
Най-сигурният начин, че детето ще хареса това, което сте му сложили в кутията е, като го ангажирате самото то да измисли съдържанието й. Включете го в подготовката на кутията за хранене.
Съвет 9: Разговаряйте с детето
Не забравяйте да разговаряте с детето дали е харесало храната през деня и какво се е случило. Много е важно да сте сигурни, че детето не се чувства емоционално подтиснато от това, че си носи домашна храна. Важно е да знаете как се отнасят съучениците му с него и да вземете мерки своевременно като разговаряте със своето дете, учителя и другите родители. Това, че детето си носи храна, съобразена със семейните разбирания за балансирано хранене не би трябвало да бъде повод за подигравки или унижения.
Съвет 10: Щадете себе си. Децата не очакват от вас гурме подвизи
Въпреки че, го оставяме на последно място, този съвет е най-важен. Това е съвет от майки, които ежедневно приготвят по няколко кутии с храна за своите деца. Щадете себе и пестете времето си. Няма нужда в кутията да има храни, достойни за конкурса „Мастър шеф“. Достатъчно е да има пръчици зеленчуци, някакъв плод, ядки, яйце и т.н. Намерете 3-4 неща, които знаете, че детето обича и които се приготвят бързо и лесно и издържат няколко дни в хладилник. Това е напълно достатъчно, за да осигурите балансирано хапване за своето дете. Децата имат нужда най-вече от майки, които са имали време за почивка.
Може да прочетете още по темата
Въглехидратни храни, които да избираме в храненето на децата?
Има ли разлика между тестени изделия и зърнени варива за нашето здраве?
Децата са здрави и се развиват добре, ако се хранят здравословно и са физически активни
Захарен диабет тип 2
рецепти
Сурови шоколадови бонбони
Цветни зеленчукови шишчета
Кюфтета от смляно месо и праз на фурна